Sizin İçin Buradayız
Ödeme Çözümlerimiz
Yapı Kredi POS

3 Boyutlu Güvenlik Sistemi

3 Boyutlu Güvenlik Sistemi

3 Boyutlu Güvenlik (3D Secure) Sistemi Nedir?

Visa ve Mastercard'ın uluslararası geçerliliği olan bu sistemi, internet alışveriş dünyasının 3 boyutu olan müşteri, kart sağlayıcısı banka ve işyeri arasındaki bilgi akışını alışveriş esnasında özel şifre ve anahtarlar sayesinde güvenle sağlar. Kişisel Güvenlik Mesajı Yapı Kredi Bankası tarafından alışveriş sırasında müşterilerimize gösterilir. Böylece kartın, kart sahibi haricinde başkaları tarafından kullanılması önlenmiş olur.

Kart hamili, Kişisel Güvenlik Mesajı adı verilen kendine özel bilgiyi güvenli sitelerden yaptığı alışverişler esnasında görecek ve sitenin gerçek olduğunu anlayacaktır.

Aynı şekilde kart hamili cep telefonuna gelen 3 Boyutlu Güvenlik şifresini girerek işlemini onaylayacak, böylece işyerine de (alışveriş sitesi ) kendini tanıtacaktır.

Kart Hamiline Faydaları Nelerdir?

3 Boyutlu Güvenlik Sistemi sayesinde müşterilerimizin kart bilgileri 3. şahısların eline geçse bile, işlem sırasında gönderilen Akıllı sms Mesajı ve Kişisel Güvenlik Mesajı bilinmediği için sisteme dahil üye işyerlerinde harcama yapılamaz. Böylece sistem tam güvenlik sağlar.

İşyerine Faydaları Nedir?

Sistemde yer alan Kişisel Güvenlik Mesajı, Yapı Kredi Bankası tarafından alışveriş sırasında gösterilir ve işlem, 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi Akıllı Sms şifresi ile onaylanır. Alışverişin sonlandırılması 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi Akıllı Sms şifresi ile mümkün olduğundan şifreyi bilmeyen birinin kartı kullanması, alışveriş yapması mümkün değildir.

Sisteme Nasıl Kayıt Olunur?

3 Boyutlu Güvenlik sistemini (3D Secure) kullanabilmek için;

www.worldcard.com.tr adresinden kayıt yapılmalıdır.

Kayıt işlemi için, www.worldcard.com.tr adresinde ana menüde yer alan "WORLD'Ü TANIYIN" menüsü seçilir.

Açılan sayfada sol menülerde yer alan "World ile Güvenli Alışveriş" başlığı tıklanır. Ardından 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi menüsü seçilir.

Açılan içerikte "Sisteme Nasıl Kayıt Olunur?" başlığı altındaki bağlantı tıklannır.

Açılan pop-up pencerede;

  • Kredi Kartı son 4 rakamı
  • Kredi Kartı Şifresi
  • Kartın Güvenlik Kodu
  • Ad- soyad bilgileri doldurulur.

World ile Güvenli Alışveriş

Bilgiler doğru girilirse bir sonraki ekranda;

  • Kişisel güvenlik mesajı belirlenir. ( Güvenlik mesajı sadece rakam, sadece harf veya harf-rakam karışık belirlenebilir. 25 karakterden fazla olmamalıdır.)
  • Akıllı Sms mesajlarının gönderileceği numara seçilir. ( Müşterilerimizin bankamızda kayıtlı cep telefon numaraları ilgili alanda listelenir. Müşterilerimiz combobox yardımı ile tercih ettikleri numarayı Akıllı Sms numarası olarak belirleyebilir.)

World ile Güvenli Alışveriş

Yukarıda ki ekranda gerekli bilgiler doldurulduktan sonra "TAMAM" butonuna basıldığında, 3 Boyutlu Güvenlik kayıt işleminin tamamlandığına dair aşağıdaki ekran gelir.

World ile Güvenli Alışveriş

3 Boyutlu Güvenlik (3D Secure) Şifre Blokesi Nasıl Kaldırılır?

3 boyutlu Güvenlik Şifresinin bloke olması durumunda yeniden kart doğrulama işlemi yapılarak kayıt işlemi yenilenmelidir.

3 Boyutlu Güvenlik Kaydı Oluşturulan Kredi Kartının Şifresi Blokeli ise Nasıl İşlem Yapılmalıdır?

Kredi Kartı için yeni bir şifre oluşturulmalı. Kredi Kartında daha önce muhasebeleşmiş bir finansal işlem var ise yeni oluşturulan şifre ile 3 Boyutlu Güvenlik Kaydı yaratılabilir.

Kart yeni ise ve kartta herhangi bir finansal işlem yoksa karta şifre belirledikten sonra kart ile işlem yapmak üzere müşterilerimizi yönlendirmeliyiz.

Kredi Kartının Güvenlik Kodunun (CVV) Hatalı Girilmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Kartın arka yüzeyinde yer alan Güvenlik Kodu;

  • 2 kez hatalı girilirse, 3. denemede "Doğru" giriş yapılırsa işleme devam edilir.
  • 3 kez hatalı girilirse güvenlik kodu bloke olduğu için tekrar deneme yapıldığında hata alınır, aynı gece 00:00' dan sonra, bloke kalkar. Tekrar kayıt işlemi denenebilir.

3 Boyutlu Güvenlik Akıllı SMS Numarası Nasıl Değiştirilir?

3 Boyutlu Güvenlik Sistemine kayıt yaptırılırken belirlenen, Akıllı Sms gönderim numarası değiştirilmek istenirse;

  • Değişiklik yapılmak istenen numara, bankamız sistemlerinde kayıtlı ise tekrar üyelik kaydı oluşturulması ve Akıllı Sms telefon numarasının belirleneceği ekranda kullanılmak istenen numaranın seçilmesi yeterlidir.
  • Değişiklik yapılmak istenen numara banka sistemlerinde kayıtlı değil ise Telefon Bankacılığı şifresi ile yeni numara banka sistemlerine eklenmeli, daha sonra müşterimiz yeniden üyelik kaydını yapmalıdır.

Yurt dışı GSM Numaraları 3Boyutlu Güvenlik Sisteminde Kullanılabilir mi?

Hayır, sadece Türk GSM operatörleri için 3D güvenlik şifresi gönderimi gerçekleştirilebilir.