Sizin İçin Buradayız
Ödeme Çözümlerimiz
Yapı Kredi POS

İşlem Sınırlama

İşlem Sınırlama

İşlem Sınırlama

POSNET sisteminde firmalar, herhangi bir kredi kartından bir günde, haftada, ayda ve/ya yılda kaç işlem yapılabileceğini belirtebilirler. Böylece belirtilen zaman aralığında bir kredi kartı belirlenen adetten daha fazla işlemde kullanılamaz. Bu, kredi kartı sahtecilik riskini azaltır.

Örneğin bir firma bir günde bir kredi kartıyla en fazla 2 işlem yapılabileceğini belirtmişse, aynı kredi kartıyla 3 kez işlem yapmak isteyen bir müşterinin 3. denemesi başarısız olur.

İşlem sınırlama kuralları terminal numarası bazında belirlenmektedir, bu nedenle bir firmanın tanımladığı kurallar diğer firmaları etkilemez.

Firmalar günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak işlem kısıt kuralları tanımlayabilirler. Ancak bir periyotta ancak sadece bir kural tanımlanabilir. Örneğin firmanın daha önceden tanımladığı yıllık bir işlem kısıt kuralı varsa, firma bu kuralı silmeden yenisini tanımlayamaz. Ancak yıllık kuralını silmeden yeni bir günlük, haftalık veya aylık kural tanımlayabilir.

İşlem sınırlama yapılabilmesi için POSNET kullanıcılarına gerekli yetkinin verilmesi gerekmektedir. Yetkisi olmayan kullanıcılar kural tanımı yapamazlar, ancak mevcut kuralları sorgulayabilirler. İşlem sınırlama yetkisi alabilmeniz için YKB Üye İşyeri Operasyon Servisi (444 0 448) ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Sadece üretim ortamında işlem sınırlaması yapılabilmektedir, test ortamına hiçbir kullanıcıya bu yetki verilmez. Bunun nedeni, test ortamında tüm firmalara aynı terminal numarasının verilmiş olmasıdır. Kullanıcılardan birinin bu terminal için bir işlem sınırlaması tanımlaması, diğer firmaların testlerini etkileyecektir.

Bir işlem sınırlama kuralı tanımlandıktan en fazla 10 dk. sonra etkin olur. Bu nedenle ilk tanım yapıldıktan sonra ilk 10 dk. kuralı bozan bir işlem gelirse sistemden onay alma ihtimali bulunmaktadır.