Sizin İçin Buradayız
Önemli Bilgiler
Yapı Kredi POS

Haberler

Haberler

Taksit Sınırlamalası İle İlgili Bilgilendirme

Değerli Müşterimiz;

15 Ağustos 2018 tarihinde 30510 no’lu Resmi Gazete’de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik doğrultusunda 15 Ağustos 2018 tarihi itibariyle geçerli olan kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımlarına ilişkin yeni düzenleme aşağıdaki gibidir:

“Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez. Bu süre, elektronik eşya alımlarında üç ay; bilgisayar alımlarında, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama , kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde altı ay; sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında ve vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanır. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek kuyum, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.

Kurumsal kredi kartları ile, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez.”

Değerli Üye işyerimiz, BDDK tarafından 15 Ağustos 2018 tarihinde yürürlüğe girmek üzere yayınlanan yeni taksit sınırlaması yönetmeliği kapsamında belirtilen taksit yasaklı ürün ve hizmetler için hiç bir koşulda taksitli işlem yapılmaması gerekliliği konusu kritik önem arz etmektedir ve tarafınıza cezai sonuçları olabilecektir. Bu durumun tespiti ve tespiti nedeniyle oluşabilecek cezai yaptırım, bankamız tarafından tarafınıza rücu edilebilecektir.

E-ticaret Bilgilendirmesi

E-ticaret Uygulama Değişikliği Bilgilendirmesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun 20.10.2016 tarih ve 7052 sayılı Kurul kararı ve 22.02.2017 tarihli yazısı ile belirtildiği üzere; bireysel kredi kartları, banka kartları ve ek kartlar ile 17 Ağustos 2017'den sonra internetten alışveriş yapılabilmesi için tüm bireysel kart hamillerinden onay alınması gerekmektedir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlere devam edilebilmesi için üye işyerlerinin kart hamillerini bankasıyla iletişime geçmesi için bilgilendirmesi gerekmektedir.

Tüm bireysel Yapı Kredi kredi kartlarınız ve varsa bu kartlara bağlı ek kartlarınız ile Yapı Kredi bireysel banka kartlarınız ile 17 Ağustos 2017’den sonra internet alışverişlerine devam edebilmeniz için SMS ile AÇIK yazıp bir boşluk bırakarak kart üzerindeki müşteri numaranızı 4944’e SMS göndermeniz gerekmektedir. Onay vermek için göndereceğiniz SMS’ten herhangi bir ücret alınmayacaktır. 

  • Onay vermeniz durumunda tüm bireysel Yapı Kredi kredi kartlarınız ve varsa bu kartlara bağlı ek kartlarınız ile Yapı Kredi bireysel banka kartlarınız internetten alışverişe (e-ticaret) açık olarak belirlenecektir. 
  • Onay verilmediğinde tüm bireysel Yapı Kredi kartlarınız 17 Ağustos 2017’de internet alışverişlerine kapatılacaktır. 
  • Her bir kartınız için farklı yetkiler belirlemek istemeniz durumunda Yapı Kredi İnternet Şubesi’ni ziyaret edebilir veya 444 0 444 / 0850 222 0 444 nolu Yapı Kredi Telefon Bankacılığı’ndan işlem yapabilirsiniz. 

Karar kapsamında sadece internetten alışveriş (e-ticaret) işlemleri bulunmakta olup kartlarınız ile yapacağınız talimatlı alışveriş (mail order) işlemleriniz mevcutta olduğu şekilde uygulanmaya devam edecektir. 

Taksit Sınırlaması Bilgilendirmesi

Beyaz eşya, mobilya, eğitim ve öğrenim harcamalarında kredi kartına 12 ay taksit uygulaması hakkında bilgilendirme için tıklayınız.

Kuyum sektöründe taksitli satış yapılması ile ilgili bilgilendirme için tıklayınız.

Kurumsal ve ticari kredi kartlarında tüm sektörlerde taksitli satış yapılması ile ilgili bilgilendirme için tıklayınız.

Taksit Sınırlaması Bilgilendirmesi için tıklayınız.

Kredi kartı harcamalarının taksitlendirilmesi ile ilgili değişiklik hakkında bilgilendirme için tıklayınız.